Nápady na aktivity s deťmi

Aktivity

 • Recyklovaný kvietok

​​​​​Postup: Nájdite staré noviny alebo časopisy. Predkreslite fixkou dieťaťu jednotlivé časti kvietka, staršie deti si môžu predkresliť kvietky samé. Deti jednotlivé časti kvetu vystrihnú. Tieto časti potom nalepia na farebný papier tak, aby vznikol novotvar – kvet.

Pomôcky:  staré časopisy a noviny, fixka, nožnice, lepidlo, farebný papier

Zdroj: https://preucitelky.sk/pin/recyklovany-kvietok/?s=&cat=0&post_type=pin&taglist%5B%5D=000_jar

                   

 

 • Kríž (zdroj: craftymorning.com)

Namaľuj si žltou farbou dlaň a odtlač ju na papier. Zo zeleného farebného papiera si vystrihni kúsok v tvare kopca, prilep ho na papier. Z hnedého papiera si vystrihni kríž a prilep ho na kopec. 

                     

 • Ježišov vstup do Jeruzalema (zdroj:catholicicing.com)

Namaľuj si sivou farbou chodidlo a odtlač ho na papier. Domaľuj odtlačenú nohu prstami a farbami na oslíka, dokresli mu ušká, očká a hrivu.Potom namaľuj dlaň zelenou farbou a odtlač ju viackrát dole na zvyšok papiera. Vymaľuj  a vystrihni postavu Ježiša a prilep ju k oslíkovi.

                        

 

 • Šikovné ruky a telocvik s abecedou

Precvič so poriadne prsty s týmto písmenkovým telocvikom a rozcvič svoje telo s abecedou.  Vyhláskuj písmená v tvojom mene a postupne bor cviky, ktoré sú pri nich napísané. Ak sa ti to zdá málo, pokračuj s priezviskom. Alebo si spolu so súrodencami či kamarátmi hláskuj rôzne slová a spolu robte cviky. 

 • Maľovanie kvetmi (zdroj Prosolution)

Vyskúšaj maľovanie kvetmi. V záhrade natrhaj ľubovoľné kvety, najlepšie sú púpavy, margaréty, ale vyskúšať môžeš rôzne druhy. Ich hlavičky namáčaj do farby a tie potom otlač na výkres. Inšpiruj sa obrázkami.

   

 • Jarné tvorenie s deťmi

K jari neodmysliteľne patrí nový život a to sú aj mláďatká, rozkvitnuté kvety a stromy. Ponúkame Vám preto niekoľko inšpirácií z internetu na jarné tvorenie s deťmi.

             

 • Jarné zmeny počasia

Nakreslite deťom kartičky s rôznymi druhmi počasia, spoločne ich vymaľujte a uložte ich do krabičky. Spoločne s deťmi si môžete pripraviť aj plán, resp. rozvrh týždňa. Môžete urobiť priestor pre 7 dní v týždni , pri každom dni 3 políčka - ráno, obed a večer. Dieťa takto každý deň vyberie kartičku zobrazujúcu aktuálne počasie a prilepí ju na plán. Na konci týždňa dieťa uvidí prehľad počasia za uplynulý týždeň.

 • Hry 

         hra.pdf

 • Sadenie vlastnej rastliny

Opíše podmienky zabezpečujúce klíčenie a rast rastliny.

Potrebujeme: kvetináč, hlinu alebo vatu, a semienka žeruchy.

Postup: kvetináč prípadne inú nádobu vysypeme ľahkou hlinou alebo vystelieme vatou

 • hlinu alebo vatu dobre navlhčíme vodou
 • na vatu alebo hlinu vysypeme zrnká žeruchy (husto)
 • kvetináč alebo inú nádobu položíme v izbe na teplé a slnečné miesto
 • vatu (hlinu) udržiavajte stále vlhkú

Úloha: deti si takto môžu vypestovať vlastnú rastlinku. S vašou pomocou si ju zasadia a každý deň sa o ňu starajú. Pozorujú pri tom aj klíčenie a rast rastliny. Uvedomujú si pri tom dôležité podmienky pre rast rastliny- svetlo, teplo, voda. Po 2, 3 týždňoch, keď je rastlinka veľká ju deti môžu aj ochutnať. Táto žerucha sa môže pridávať do šalátov, na natretý chlebík s maslom či rôznych nátierok. Pre viac informácií môžete deťom prečítať na internete informácie o žeruche- jej liečivé účinky.

Takisto to môžete skúsiť aj s pažítkou.

Veľa šťastia.

 • Sadenie cibuľky

 1. Vyrežeme/vystrihneme na PET fľaši otvor zhruba ako na obrázku. 
 2. Naplníme celú fľašu zeminou
 3. Urobíme dierky do cca 3-5 cm hĺbky a zalejeme vodou.
 4. Zasadíme cibuľky s dostatočným odstupom max.4ks na každú fľašu.
 5. Zalievame podľa potreby v závislosti na vytvorených podmienkach tj. Interiér/exteriér, teplota, svetlo.

 

                          

 • Kreatívne stojany na kvetináče (zdroj: internet)

Potrebujeme: plastové fľaše, prezávač alebo ostré nožnice, fixka, predlohu, maketu zvieracej hlavy, temperové farby, alebo  akrylové farby, lak na vlasy, štetec, špagát, farebné papiere.

Postup:

Podľa predlohy si na plastovú fľašu obkreslíme hlavu napríklad zajaca. Pomocou nožníc tvar vystrihneme a celý stojan nafarbíme podľa vlastnej fantázie. Tvár zvieraťa možno priamo namaľovať farbami po vyschnutí základnej farby na telo – stojan, alebo možno celú tvár vytvoriť pomocou farebného papiera a jeho nalepovaním. Nakoniec pomocou dierkovača spravíme na oboch stranách stojana dierky a uviažeme cez ne špagát, na ktorý ho zavesíme.

Prajeme vám šikovné ruky a chuť do vytvárania nových podôb veselých stojanov na kvety.(zdroj: internet)

                       

 

 • Veľkonočné vajíčko

Rozstrihané veľkonočné vajíčko

Veková kategória: 3-4 ročné deti

Úlohou dieťaťa je zlepiť časti rozstrihaného vajíčka (vajicko.pdf )

 • Vajíčko

Vyfúknuté  vajíčka si postavíme na rozstrihaný kartón od vajec ,nalepíme, alebo nakreslíme očká a ako klobúk použijeme papiere na pečenie mafiniek alebo šuhajd.

     

 • Veľkonočná kraslica (zdroj:internet)

Nie je to vôbec náročné - vystrihni si vajíčko, na ktoré prilepíš čipku, ktorú potom obstriháš podľa vajíčka.

Čo potrebujete: vystrihnuté vajíčka rôznych farieb, biely najlepšie tenučký priesvitný papier na čipku, nožnice, lepidlo.

Takže najprv si poskladáš papier. Štvorec papiera preložíš diagonálne, vznikne nám trojuholník, vrchný cíp položíš na dolný cip a zase to zopakujem až máme malý trojuholník (deti si povystrihujú rôzne tvary a vznikne akási čipka). Nalepíš na vajíčko a obstriháš. HOTOVO máme kraslicu.

Skladanie papiera môže byť aj iným postupom. Deti si upevňujú koordináciu rúk a očí, rozvíjajú jemnú motoriku a fantáziu pri tvorbe čipky. (zdroj:internet)

                     

 • Rozprávkový hrad (Zuzana Špačková)

Dlaň si namaľuj bielou farbou a odtlač ju na papier. Z farebných papierov nastrihaj malé trojuholníky, ako strechy a bránu. Čiernou fixou dokresli okná a bránu na hrade. A tvoj rozprávkový hrad je hotový.

                      

 • Veľkonočné pečenie

Môžeme si z plastelíny/ modelovacej hmoty vykrajovať pomocou formičiek s veľkonočným vzorom rôzne koláčiky. Tie si dáme “upiecť“ do reálnej alebo detskej rúry na pečenie. 

 • Veľkonočný pozdrav

Na výrobu Veľkonočných pozdravov potrebuješ zemiak alebo hubku na riad, ktorý prerežeš na polovicu a spravíš si na ňom rôzne výrezy. Potom si zemiak alebo hubku natrieš farbami a odtlačíš na biely papier, ktorý bude prehnutý na polovicu. Okolie papiera môžeš farebne domaľovať. Do vnútra papiera napíšeš krátky pozdrav.

           

 • Pexeso 

Pomocou pexesa sa rozvíja u detí krátkodobá pamäť a tiež pozornosť. Počas hry dieťa pomenúva obrázky, čím rozvíja svoju slovnú zásobu. Okrem toho táto hra zabaví tak malých, ako aj veľkých. Zahrajte si spoločne pexeso s jarnou tematikou:

       

Pexeso na vymaľovanie (väčšie deti) - pexeso1.pdf , pexeso2.pdf (zdroj: Omalovanky)

Počas hry dieťa kvety pomenuje s pomocou rodiča, resp. súrodenca a následne môže tieto názvy slabikovať - vytlieskať.

 • Tieňové pexeso

Vyrobíme si pexeso tak, že si vytlačíme alebo vyfarbíme obrázky rôznych geometrických tvarov a ku každému ako dvojicu dorobíme tieň, teda daný geometrický útvar čiernej farby. Hrá sa ako klasické pexeso.

 • Výroba jarných kvetov

Vyskúšaj si spraviť jarnú záhradu plnú kvetov. Potrebuješ zemiak alebo aj hubku na riad vyrežeš obrysy kvetov a tie natrieš farbami. Na čistý papier odtláčaš kvety a štetcom dokreslíš stonky a listy kvetu.

            

 • Jarný kvietok

Potrebujeme:  6 pásikov napríklad žltej farby dĺžka cca13.5 x1.5 cm, 1 zelený pásik 17.5 x1.5 cm, 2 zelene pásiky 21 x1,5 cm, lepidlo, farebný papier ako podklad, vrchnáčik od fľaše.

Postup: na podkladový papier si nalepíme stonku a z pásikov spravíme takú slzu ako list a prilepíme k stonke. Tak ako sme spravili stonky, konce pásikov prilepíme k sebe ale trošku ich otočíme a vytvoríme slzy zo žltých pásikov a to budú lupene kvetu. Prilepíme lupene do kruhu a do stredu prilepíme vrchnáčik. Mame jarný kvietok hotový.

                   

 • Kvety

Šablónu na kvety si vyrobíme z tvrdého papiera. farby kvetináča a kvetov  si zvolíme podľa vlastnej chute .nakreslíme a vystrihneme kvetináč, potom si nakreslíme a vystrihneme lístky a nakoniec si urobíme kvety....tvary a farby kvetov záležia na Vás . Ak máme všetko pripravené môžme lepiť.

      

 • Kvety v šálke

Tvrdý papier si zložíme na polovicu nakreslime si šálku a vystrihneme. Na prednú stranu nalepíme papier bielej farby alebo nejaký pekný ozdobný papier. Nakreslíme si a povystrihujeme kvety, ktoré potom vlepíme do vnútra. Dolepíme nejakú peknú mašľu a pozdrav je hotový.

      

 • Hádaj čo si myslím

Dieťa slovne opisuje vec, osobu alebo zviera. Rozširuje si slovnú zásobu a tiež zdokonaľuje pozorovacie schopnosti.

 • Básnička alebo drep

Hádžeme klasickou kockou, na ktorej sú bodky od 1 do 6. Podľa toho, aké číslo na kocke padne, toľko básničiek má dieťa povedať. Ak nevie, tak urobí toľko drepov.

 • Obleč bábiku

Hrá sa tak, že dievčatku alebo chlapcovi povieme obleč bábiku....a dodáme na akú príležitosť. Napr. na karneval, do kostola, do škôlky, na sánkovačku a zdôvodni prečo.

 • Farebný stolík

Precvičte si s deťmi farby v hre „Farebný stolík“. Požiadajte deti, aby na stolík priniesli predmety danej farby v určenom čase. Hru môžete zamerať aj na iné vlastnosti predmetov - napr. tvar, materiál, veľkosť a pod. Dieťa môže priniesť aj všetky predmety, ktoré mu pripomínajú jar.

 • Hra na zrkadlovú galériu

Dieťa dostane do ruky zrkadielko. Jeho úlohou je umiestniť ho v okolí tak, aby odrážalo čo najzaujímavejší predmet v miestnosti. Môže to byť čokoľvek, čo upúta jeho pozornosť a chce to ukázať a opísať ostatným. Zrkadlo nasmeruje na predmet aby sa odraz predmetu zobrazil v zrkadielku. Potom zavolá ostatných, ktorý sa pozrú do zrkadielka a uvidia predmet. Dieťa vymyslí názov predmetu a opíše ho- ako vyzerá, prečo ho upútal tento predmet a podobne, podľa fantázie dieťaťa. Pre lepšie pochopenie môže začať rodič, ktorý deťom vytvorí ukážku, ako to majú deti robiť.

 • Ruky a nohy

V miestnosti visí deka alebo veľký baliaci papier. Niekoľko detí / ľudí stojí pred dekou, ostatné za dekou. Deti, ktoré stoja pred dekou, vystrú popod ňu svoje ruky. Ostatné deti hádajú, koho je to ruka. Podobne sa môžu hádať aj nohy. Potom sa vymenia strany.

 • Veža

Môžeme si z drevených kociek skladať vežu tak, že vždy sa ukladajú tri kocky vedľa seba a na ne ďalšie tri do kríža. Keď je už veža vysoká hrá sa tak, že sa ťahá jedna kocka, ale nie zvrchu. Komu pri ťahaní spadne kocka vypadáva.