Školská špeciálna pedagogička

Mgr. Juliana Siriková (ZŠ) - Mgr. Mária Čechová (MŠ)

 

 Konzultačné hodiny:

Mgr. Juliana Siriková (ZŠ)   *Po 14:15 – 15:15 hod.

Mgr. Mária Čechová (MŠ)   *Pi  11:30 – 13:00 hod.

 

Prosíme Vás, aby ste nás v prípade potreby kontaktovali cez EduPage na dohodnutie presného termínu konzultácie.

  

Kto je školský špeciálny pedagóg?

Je to odborný pracovník, ktorý sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

 

  Náplň práce školského špeciálneho pedagóga v ZŠ

  • Hlavnou náplňou práce školského špeciálneho pedagóga v ZŠ je priama individuálna práca so žiakmi (individuálna pomoc žiakovi na vyučovacej hodine), ktorým boli diagnostikované špecifické vývinové poruchy učenia a práca so žiakmi, ktorí majú z rôznych dôvodov problémy v učení.
  • Rieši problémy žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
  • V prípade potreby zabezpečuje pomôcky deťom so špeciálnym výchovno-vzdelávacími potrebami (tabuľky a pod.).
  • Tvorí špeciálnopedagogickú knižnicu a pripravuje materiály pre prácu s deťmi (pracovné listy, cvičenia a pod.).
  • Konzultuje a spolupracuje s rodičmi aj s učiteľmi (usmerňuje ich prácu so začlenenými žiakmi a pomáha pri zakladaní, vedení, triedení a aktualizácií dokumentácie). 
  • Rodičom odporúča diagnostikovať a rediagnostikovať žiakov.

  

                           Práca školského špeciálneho pedagóga v ZŠ

Školský špeciálny pedagóg v ZŠ pracuje so žiakmi individuálne. Na hodine so školským špeciálnym pedagógom je vždy len jeden žiak. Individuálna špeciálno-pedagogická reedukácia je zameraná na zmiernenie negatívneho vplyvu poruchy alebo postihnutia na vzdelávacie výsledky. Reedukačné hodiny u každého žiaka sú prispôsobené výsledkom psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky.  Tieto hodinu sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú žiaci deficity: technika čítania, porozumenie čítanému textu, rozvoj sluchového a zrakového vnímania, pravo-ľavej a priestorovej orientácie, podpora slovnej zásoby a jazykového citu, rozvoj jemnej motoriky a grafomotoriky, predčíselných a číselných predstáv, základných matematických operácií a pod.

 

Náplň práce školského špeciálneho pedagóga v MŠ

  • Školský špeciálny pedagóg v MŠ vykonáva odborné činnosti v rámci špeciálnopedagogickej diagnostiky, individuálneho alebo skupinového poradenstva a intervencie deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia, deťom s mentálnym postihnutím, sluchovým postihnutím, zrakovým postihnutím, telesným postihnutím, s narušenou komunikačnou schopnosťou, autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami, viacnásobným postihnutím, chorým alebo zdravotne oslabeným, s vývinovými poruchami a odborné činnosti spojené s reedukáciou porúch správania.
  • Poskytuje špeciálnopedagogické poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom detí a pedagogickým zamestnancom škôl, spolupodieľa sa na vytváraní, aktualizácii, inovácii IVVP pre deti so ŠVVP a následne sa podieľa na jeho aplikácii v praxi.
  • Realizuje individuálnu a skupinovú špeciálnopedagogickú screeningovú diagnostiku sociálne a zdravotne znevýhodnených detí.
  • Kompletizuje dokumentáciu individuálne začlenených detí.
  • Odborne zabezpečuje integráciu a inklúziu zdravotne znevýhodnených detí a ich dokumentáciu a následne odporúča zákonnému zástupcovi dieťaťa odborné vyšetrenie v príslušnom CPPPaP.
  • Systematicky sa vzdeláva a sleduje nové prístupy a trendy v odborných oblastiach súvisiacich s náplňou, poslaním a koncepciou MŠ.
  • Spolupracuje a podieľa sa na vypracovaní akčného plánu pre inkluzívne vzdelávanie a vedie presnú evidenciu riešených prípadov v rámci individuálnej a skupinovej činnosti s deťmi.
  • Pripravuje deti so špeciálnopedagogickými potrebami pre vstup do základnej školy, aktívne pomáha rodičom a zamestnancom škôl pri výbere optimálneho spôsobu zaškolenia.
  • Poskytuje konzultácie a poradenstvo ostatným pedagógom v MŠ a aj rodičom dieťaťa počas celej školskej dochádzky.
  • Spolupracuje s ostatnými poradenskými zariadeniami predovšetkým s centrom špeciálno-pedagogického poradenstva a centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.
  • Zabezpečuje písomnú dokumentáciu potrebnú k odoslaniu do centier poradenstva od rodičov a triednych učiteľov, sprostredkováva priamy kontakt s odborníkmi.
  • Orientuje sa v diagnózach jednotlivých detí, v prognózach ich stavu, v anamnéze, socio-kultúrnom, prípadne aj ekonomickom zázemí dieťaťa. Podieľa sa na sociálnom, spoločenskom začlenení dieťaťa so ŠVVP do rovesníckych skupín.